niedziela, 15 kwietnia 2012

Róże - zanim zostały królowymi ogrodowych rabat

Róże - zanim zostały królowymi ogrodowych rabat

Rafał Okułowicz13.02.2012, czytano 108 razy, pobrano kod HTML 2 razy, komentarzy 1.
Popularność wielu roślin kwitnących przemija, ulega zmiennym nastrojom, czy chwilowej modzie. Niekwestionowanym wyjątkiem jest róża, która od tysiącleci cieszy się wieczną młodością i jest stałą liderką w rankingu popularności kwiatów.
Róże były popularne już w czasach starożytnego Rzymu, kiedy uprawiano je w ogromnych ogrodach i używano do uświetniania licznych uroczystości. Róże były też masowo hodowane na Bliskim i Dalekim Wschodzie. W tych rejonach stanowiły surowiec do produkcji bardzo cennego i poszukiwanego olejku różanego. Aby otrzymać 1 litr tego olejku, trzeba było zużyć aż 5000 kg kwiatów róż!
W czasach nieco nam bliższych róża była też ozdobą herbów domów panujących, a w XV wieku dała też nazwę wojnie toczącej się w Anglii. Pierwsza żona Napoleona, cesarzowa Józefina, w swej posiadłości Malmaison prowadziła legendarny ogród różany, w którym posiadała wszystkie, ówcześnie znane, odmiany róż hodowlanych. Doskonałe piękno róży uczyniło ją symbolem czystości i miłości w wielu podaniach, baśniach i legendach. Czerwona róża jest niezaprzeczonym symbolem męskiego uwielbienia dla pięknych kobiet - i to od czasów trubadurów, aż po dzień dzisiejszy.
Co ciekawe, w czasach kiedy narodził się ów kult róży, były one roślinami o niewielkim podobieństwie do odmian uprawianych dzisiaj. Stare dzikie róże miały całkiem zwykłe, pojedyncze, pięciopłatkowe kwiaty. Wystarczy spojrzeć na do dziś spotykaną różę pomarszczoną (Rosa rugosa) czy różę dziką (Rosa canina). W starożytności wszystkie róże o kwiatach pełnych oraz półpełnych były przypadkowymi krzyżówkami. Świadoma uprawa nowych odmian rozpoczęła się zupełnie niedawno, bo dopiero w XVIII stuleciu n.e.
Obecnie dzięki wyszukanym zabiegom i sztuczkom hodowlanym uzyskuje się niezliczoną liczbę odmian szlachetnych, różniących się pokrojem wzrostu, kolorem i kształtem kwiatów, a także odpornością na różne warunki środowiskowe. Mamy pełen wybór róż krzewiastych, doskonałych na ogrodowe rabaty, róż pnących, porastających płoty, pergole, kraty i trejaże, róż piennych (czyli szczepionych na pniu), dzięki którym uzyskuje się atrakcyjne drzewka różane, a nawet róż miniaturowych do uprawy w doniczce w mieszkaniach, na balkonach i tarasach, czy w ogrodach typu patio. Dzięki temu uprawa róż stała się tak powszechna, a róże ogrodowe spotkamy na większości działek i ogrodów przydomowych.
Róże są też bardzo popularnymi kwiatami ciętymi. Z racji na swe sztywne łodygi, charakteryzują się znacznie większą trwałością niż wiele innych kwiatów ciętych, np. tulipanów, gerber czy lilii. Róże stosuje się też na susz kwiatowy. Trzeba jednak pamiętać, że ładne zasuszenie róży wymaga wielu zabiegów. W tym ogromnym wyborze odmian róż, każdy miłośnik ogrodnictwa znajdzie coś dla siebie. Nie dziwi zatem, że róża stała się królową ogrodowych rabat, a wielu panom jako kwiat cięty pomaga zdobywać kobiece serca.

                 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz