środa, 18 kwietnia 2012

Ogród o niedużych rozmiarach

Ogród o niedużych rozmiarach
Siedząc w kąciku wypoczynkowym, możemy do woli sycić wzrok widokiem naszej zielonej oazy. Nie najlepszym po­mysłem jest miejsce otwarte na cztery strony świata w centrum ogrodu, gdyż z wielu względów jest ono niewygodne. Najlepiej, jeśli kącik wypoczynkowy usy­tuowany jest z boku i z jednej lub dwóch stron został osłonięty murem lub żywopłotem. Ogród powinien być z te­go miejsca dobrze widoczny. Powierzchnię kącika możemy pokryć różnymi materiałami, np. deskami przy brzegu stawu.
Także w dużym ogrodzie powinny być zachowane właściwe proporcje. Na przykład jabłoń ozdobna zupełnie niknie na po­wierzchni 2000 m2. Dlatego w takim przypadku warto zdecy­dować się na naprawdę duże drzewo. Jeżeli nasze wy­marzone drzewo ma wąską, smukłą koronę o wyprostowanym pokroju, jak np. metasekwoja chińska, najlepiej będzie się prezentować w małej grupce zło­żonej z dwóch, trzech okazów.
Naturalnie ukształtowany staw nie razi sztucznością, jeżeli ma odpowiednią wielkość. Rozmiary zbiornika mają znaczenie także ze względów biologicznych. Im więcej wody jest w stawie, tym mniej problemów stwarzają glony. Latem woda nie nagrzewa się zbyt szybko, a przedostające się do stawu substancje odżywcze są mocno rozcieńczane. Starajmy się dla każdej strefy roślinnej w obrębie stawu przeznaczyć sporo miejsca. Duże powierzchnie, obsadzone rozmaitymi gatunkami roślin, stworzą bogate i zróżnicowane środowisko.
Gęsty, nieprzejrzysty żywopłot nie tylko zdobi ogród, ale jest także znakomitym parawanem, w ciepłe, letnie dni osłaniają­cym miejsce popołudniowej drzemki i zapewniającym mu in­tymną atmosferę. Jeżeli dysponujemy wystarczająco dużą po­wierzchnią, możemy sobie pozwolić na dosyć szeroką zieloną granicę. Ładny i szybko rozrastający się żywopłot łatwo utwo­rzą posadzone w dwóch rzędach niezbyt drogie, popularne i zdrowe krzewy kwitnące, jak np. forsycja, porzeczki złota i krwista, jaśminowiec i dereń.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz