wtorek, 17 kwietnia 2012

Oczko wodne - rodzaje

Autor:

Oczko wodne – rodzaje

Realizacja marzenia o posiadaniu własnego oczka wodnego nie wydaje się szczególnie skomplikowana. Koszt jego instalacji nie jest mały, nie jest to jednak również wydatek wymagający zaciągania kredytu, a do tego na krajowym rynku nie brakuje publikacji wyjaśniających osobom gorzej zorientowanym, jak przystąpić do budowy własnego akwenu wodnego. Tymczasem osoby, które podejmują decyzje o tym, ze oczko wodne pojawi się w ich przydomowym ogrodzie nie ukrywają przerażenia, okazuje się bowiem, że mówimy o wielu rodzajach rozwiązań tego typu, spośród których należy wybrać te najbardziej atrakcyjne.

Stosowane rozwiązania

Największą popularnością cieszą się oczywiście rozwiązania wykonane z użyciem folii, mamy bowiem w jej przypadku do czynienia z materiałem relatywnie tanim. Szybko możemy jednak przekonać się i o tym, że folia nie stanowi monolitu, a naprawdę atrakcyjne są przede wszystkim te rozwiązania, które charakteryzują się nieco wyższą ceną.
Oczko wodne wykonane z wykorzystaniem solidnej folii może jednak przyjąć dokładnie taki kształt, jaki sobie wyobraziliśmy, folia gwarantuje mu przy tym zarówno odporność na negatywny wpływ promieniowania słonecznego, jak i na uszkodzenia mechaniczne. Niestety, folia niskiej klasy w pewnym momencie zaczyna stanowić poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego, wykorzystując ją musimy mieć zatem na uwadze to, że nadmierna oszczędność może nas zgubić.

Oczka wodne wykonane na bazie folii stopniowo wypierają zbiorniki betonowe, warto jednak zauważyć, że i one ciągle jeszcze posiadają spore grono zwolenników. Ci ostatni zwracają uwagę na to, że betonowe oczka wodne mogą być budowane na dowolnym podłożu, a do tego mogą posiadać fantazyjne kształty przywodzące na myśl prawdziwe dzieła sztuki. Niestety, zwolennicy tego typu rozwiązania muszą liczyć się zarówno z bardzo wysokim kosztem ich budowy, jak i z realnym ryzykiem pojawienia się pęknięć obniżających atrakcyjność oczka wodnego, nie bez znaczenia jest zaś i to, że beton utrudnia uprawę niektórych roślin typowych dla przydomowych akwenów wodnych.
Alternatywą dla rozwiązań budowanych z wykorzystaniem folii i betonu wydają się być zbiorniki murowane. I one, podobnie jak miało to miejsce w przypadku betonowych oczek wodnych, są polecane przede wszystkim bardziej zasobnym klientom, ich zaletą jest jednak to, że nie pękają tak często, jak omawiane powyżej propozycje tworzone z wykorzystaniem betonu.
Zostaw komentarz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz