środa, 14 grudnia 2011

Ogrodnicze porady video.

Ogrodnicze porady video

Tomasz Galicki
Coraz większym zainteresowaniem ze strony internautów cieszą się porady video. Dzięki nim można zgłębić tajniki z wielu dziedzin. To szczególnie ważne dla osób, które chcą zasięgnąć informacji na interesujące je tematy.
Majsterkowanie, pielęgnacja ogrodu czy naprawa samochodu - to tylko niektóre z tematów poruszanych przez porady video. Znaleźć je można oczywiście w sieci, najczęściej na stronach hobbystycznych.
Nas szczególnie interesować będą porady związane z ogrodnictwem. I chociaż sporo informacji znajduje się w fachowych książkach czy prasie to właśnie dzięki poradom przekazanym w formie filmu można się przekonać, jak trzeba wykonywać podstawowe czynności w ogrodzie. Czasem bowiem sam opis nie wystarczy.
Do czynności często prezentowanych przez ogrodnicze porady video z pewnością należy wertykulacja. Przeprowadzamy ją wtedy, gdy trawnik nie prezentuje się zbyt ciekawie mimo naszych usilnych starań i regularnej pielęgnacji. Być może trzeba przeprowadzić wertykulację, by poprawić wygląd trawnika. Z definicji wynika, że wertykulacja jest to płytkie, pionowe nacinanie darni. Jej celem jest usunięcie resztek darni - starej i matowej - w której mogą się rozwijać grzyby i bakterie chorobotwórcze. Dzięki wertykulacji do darni dostanie się tlen, światło oraz składniki pokarmowe, a także woda do korzeni traw. Po tej czynności podlewanie i nawożenie stanie się bardziej efektywne.
Ale wertykulacja to również dobry sposób na pozbycie się chwastów i mchu. Są to rośliny dość płytko ukorzenione, dlatego nacinanie darni zabija je. Wertykulację przeprowadza się wczesną wiosną, zaraz po pierwszym koszeniu. Dzięki niej przyśpieszona zostanie regeneracja trawnika po zimie. Jeśli warstwa filcu ponownie pokaże się jesienią to przeprowadzamy zabieg wertykulacji ponownie. Czynność wertykulacji przeprowadza się za pomocą wertykulatorów ręcznych, elektrycznych albo spalinowych. Jak powinna wyglądać wertykulacja oraz jak posługiwać się wertykulatorem - to częsta tematyka porad video, które w naprawdę przystępny sposób przekazują wiedzę na te temat.
Mimo że na pierwszy rzut oka wygląda tak samo aeracja polega jednak na głębokim nakłuwaniu darni kolcami, a jej celem jest rozluźnienie i napowietrzenie gleby. Dzięki aeracji korzenie trawy stają się silniejsze, darń zaś - wyrównuje się. Trawnik regeneruje się po zimie. Tam, gdzie trawnik jest szczególnie zniszczony aerację można powtórzyć późnym latem. Jest to jednak zabieg znacznie delikatniejszy niż wertykulacja, bo darń jest tylko nakłuwana (w wertykulacji - nacinana). Jeśli trawnik jest niewielki do przeprowadzenia aeracji wystarczą widły. Przy większej powierzchni aerację przeprowadza się przy użyciu specjalnych nakładek na buty. Mają one na podeszwach kolce. Ale aerację można również przeprowadzić za pomocą aeratora elektrycznego albo spalinowego.
Wśród szczególnie cenionych i popularnych porad video są te, które pokazują w jaki sposób zbudować oczko wodne. Zadanie to nie należy do najprostszych, ale porady video mogą je znacznie ułatwić, szczególnie gdy pokazują wszystkie czynności krok po kroku, od wyznaczenia granicy wykopu pod zbiornik po wypełnienie go wodą.
T.G.

                                       

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz