czwartek, 8 grudnia 2011

Ogród w stylu kolonialnym.

Ogród w stylu kolonialnym

hotpatriot
Klasyczny ład i porządek połączony z egzotycznymi dekoracjami - to synteza stylu kolonialnego w aranżacji wnętrz i ogrodów. Powstał on w wyniku współistnienia i przenikania się dwóch kultur: Zachodu - nowoczesnej i eleganckiej oraz duchowych - orientalnej i afrykańskiej.
Ten intrygujący, wciąż aktualny styl cieszy się niesłabnącą popularnością. Chcesz zaplanować ogród w stylu kolonialnym w wyważony i racjonalny sposób? Skorzystaj z poniższych rad.
Główne elementy stylu kolonialnego w ogrodzie i wnętrzu:
- meble o prostych formach, masywne i trwałe
- egzotyczne dodatki
- stonowana kolorystyka obejmującą kolory ziemi (piasek, beż, brąz, wanilia).
- „postarzane" powierzchnie wszelkich mebli i akcesoriów, mające świadczyć o ich historycznym pochodzeniu: (np. imitacja otworów po kornikach)
Materiały: ciemne, egzotyczne gatunki drewna, m.in. : venge, mahoń, palisander, tek, rattan, bambus, wiklina oraz wyplatane ze sznurka, szlifowane kamienie z ornamentyką.

Eklektyczny, zróżnicowany charakter styl kolonialny zawdzięcza oczywiście różnorodności pierwowzorów pochodzących z wielu krajów europejskich (takich jak: Anglia, Francja, Hiszpania czy Portugalia). Łączy w sobie prostotę form i specyficzny klimat Dalekiego Wschodu i Południa.
Na co zwrócić uwagę?

1.Powierzchnie
Powierzchnia ścieżek, zadaszeń drewnianych, tarasów ogrodowych i podestów powinna mieć stonowane i spokojne kolory tak, by stanowić kontrast dla bogatej ornamentyki przestrzeni (rzeźb, posążków, fontann itp.)

2.Ozdoby
Tych w ogrodzie kolonialnym nie może zabraknąć. Figurki afrykańskie, indyjskie posążki buddy, wykonane z ciemnego drewna są tu elementami obowiązkowymi. Dodajmy do tego ozdobne, kamienne fontanny w stylu hiszpańskim i otrzymamy doskonałą mieszankę. Ozdoby nie muszą być rozplanowane symetrycznie (ogród powinien wyglądać swobodnie i naturalnie), zdajmy się na intuicję. Figurki i ozdoby sprawdzą się doskonale w kącikach, tuż przy ścieżce i w pobliżu krzeseł lub ławeczek, tworząc niepowtarzalny nastrój.

3.Rośliny
Wymyślne orientalne rośliny (bonsai, bambusy, trawa cytrynowa, lilie) są doskonałą ozdobą, niemniej są one trudne do utrzymania w naszym klimacie. Mniej wymagające, a równie ciekawe i aromatyczne (aromat ogrodu kolonialnego jest bardzo ważny) są tradycyjne zioła: bazylia, szałwia, mięta, tymianek, oregano itp.

4.Rozplanowanie przestrzeni

Ogród kolonialny to przede wszystkim miejsce relaksu. Zapewnij go sobie i swoim bliskim i zaaranżuj przytulne, zadaszone miejsce do odpoczynku i wspólnych posiłków w postaci altany ogrodowej, zainstaluj pergolę, dobierz odpowiednie pnące rośliny, zadbaj o stylowe meble i dekoracje... I ciesz się swoim ogrodem!
Zobacz innowacyjne projekty architektury ogrodowej, zadaszenia, pergole, wiaty, altany i inne.

                                   

 
                                                                                       

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz