piątek, 18 listopada 2011

8 praktycznych porad jak dbać o rośliny doniczkowe

8 praktycznych porad jak dbać o rośliny doniczkowe                                           

przemek  przywara27.10.2011,
Rośliny doniczkowe wymagają od nas pielęgnacji. Odwdzięczą się za nią długim i obfitym kwitnieniem. Warto więc zapoznać się z poniższymi poradami, dzięki którym poprawimy kondycję i wygląd naszych roślin.
Podlewanie
Najlepsza do podlewania jest woda deszczowa, a także  wystała woda mineralna. Woda z kranu powinna najpierw postać przez noc w  pomieszczeniu, aż nabierze temperatury pokojowej i częściowo utleni się  z niej chlor. Wtedy nadaje się do podlewania kwiatów, szczególnie tych  wrażliwych i wybrednych. Rośliny podlewa się wtedy, gdy naprawdę tego  potrzebują, tzn. gdy ziemia w doniczce jest sucha. Zbyt częste i obfite  podlewanie szkodzi kwiatom i nadmiernie zakwasza ziemię. Woda, która  zebrała się na podstawce z doniczką, powinna być wylewana ok. pół  godziny po podlaniu rośliny. Możemy też użyć kociego żwirku, by rośliny  nie stały po podlaniu w wodzie - wystarczy nasypać trochę żwirku do  podstawki, a ten wchłonie nadmiar wilgoci. Jeśli zmieniasz wodę w  akwarium (słodkowodnym), nie wylewaj jej, bo świetnie nadaje się do  podlewania i nawożenia roślin pokojowych.
2. Naturalny nawóz
Fusy z  czarnej kawy, fusy herbaciane i popiół drzewny są bardzo dobrym nawozem  dla roślin pokojowych. Od czasu do czasu wymieszaj trochę któregoś z  tych środków w doniczce, a rośliny będą lepiej rosły. Nie wyrzucaj  skorupek z jaj, gdyż zawierają one węglan wapniowy, który świetnie  sprawdza się jako nawóz dla wszystkich roślin hodowanych w domu i na  balkonie. Skorupki rozgniatamy i mieszamy je z ziemią w doniczce.  Rozpuszczone drożdże również są dobrym nawozem.
3. Suche powietrze
Suche  powietrze w mieszkaniu ogrzewanym kaloryferami nie służy roślinom,  dlatego jeśli nie mamy nawilżacza, należy spryskiwać roślinę wodą,  najlepiej dwa razy dziennie. Można też ustawić rośliny koło siebie, tak  by były w grupie. W ten sposób powietrze będzie bardziej wilgotne od  ziemi i liści.
4. Światło tak - Słońce nie
W większości rośliny  pokojowe potrzebują dużo światła, dlatego należy je ustawiać jak  najbliżej okna. Trzeba jednak uważać, by nie wystawić ich na  bezpośrednie promieni słoneczne, ponieważ może ono poparzyć roślinom  liście.
5. Jak usunąć wapienny osad? Jeśli na brzegach doniczki  pojawił się wapienny osad, to wkładamy ją (oczywiście opróżnioną :) do  roztworu wody z octem, na cały dzień. Jeśli wstawiamy zwykłą doniczkę w  drugą, ozdobną, należy pamiętać by między nimi była przerwa na min.  szerokość palca.
6. Przesadzanie - luty/marzec
Przesadzać rośliny  powinno się na przełomie lutego i marca, nim zacznie się nowy okres  wegetacji. Zima jest porą odpoczynku dla roślin, nie mogą więc w tym  czasie ukorzenić się w nowej ziemi. Nowa doniczka powinna być nieco  większa od poprzedniej.
7. Odkurzanie liści
Rośliny doniczkowe o  dużych liściach przecieramy miękką, suchą ściereczką, przez co ułatwia  się im oddychanie. Jeśli chcemy by liście pięknie błyszczały, to od  czasu do czasu przecieramy je rozcieńczonym piwem.
8. Nieproszeni goście
Czosnek   jest dobry na mszyce - wkładając jeden ząbek do ziemi w doniczce znikną  mszyce z rośliny. Zapałka radzi sobie z pchełkami ziemnymi - wystarczy  wetknąć w ziemię kilka zapałek, główkami do dołu. Herbata a muszki -  jeśli małe muszki krążą uporczywie nad rośliną, posypujemy ziemię w  doniczce fusami herbacianymi, a niebawem muszki się wyniosą.Opracowano na podstawie książki: "Poradnik pani domu" Helgi Kuhn
http://cudownyogrod.blogspot.com/

                    


      Brak komentarzy:

      Prześlij komentarz